منوی دسترسی
شاد بودن را به کودکان دوزبانه خود بیاموزید

آموزش شادی به کودکان دوزبانه

آموزش شادی به کودکان دوزبانه

شاد بودن یکی از بهترین و ارزشمند ترین آموزش هاییست که هر والدینی باید به کودک دوزبانه خود بدهند . در این مقاله به چگونگی این موضوع پرداخته ایم.

آموزش شادی به کودکان دوزبانه

شاد بودن یکی از بهترین و ارزشمند ترین آموزش هاییست که هر والدینی باید به کودک دوزبانه خود بدهند . آرزوی هر پدر و مادری است که فرزندان شاد و سالمی داشته باشند. چرا که فقدان تجربه‌های لذت بخش و شادی آور در دوران کودکی می‌تواند زمینه ساز مشکلات روحی و روانی زیادی در بزرگسالی شود. به همین خاطر برای اینکه فرزندتان در زندگی شاد باشد، کودکی پرنشاطی را تجربه کند و با روحیه‌ای مناسب به دوره‌های بعدی زندگی خود برسد؛ آگاهی از روانشناسی کودک و نکات تربیتی در این مورد ضروری است.

تربیت کودک دوزبانه در دنیای امروز با پیچیدگی‌های بیشتری همراه است. امروزه والدین بدون اینکه اطلاعات تربیتی خود را به روز کنند به سختی می‌توانند از پس چالش‌های مربوط به کودکان دوزبانه خود بربیایند. هدف نهایی از تــربیت کودک این است که با سلامت روان کافی رشد کند تا بتواند در آینده نیز زندگی موفقی داشته باشد. دست‌یابی به این هدف همیشه راحت و آسان نیست و نیازمند دریافت آموزش‌های تخصصی می‌باشد. آموزش شادی به کودکان یکی از ابزارهای لازم برای پرورش کــودک دوزبانه سالم است.

شادی کودکان دوزبانه و به طور کل سلامت روان آن‌ها تا حد زیادی تحت تأثیر روحیه والدین قرار دارد. کودکان از ابتدای تولد در حال مشاهده شما هستند و به مرور یاد می‌گیرند رفتارهایتان را تقلید کنند. تقــلید کودکان دوزبانه از والدین به دلیل این است که آن‌ها به شما بخصوص در سال‌های اولیه کودکی به عنوان قهرمان زندگی خود نگاه می‌کنند. به همین خاطر است که دوست دارند همانندتان رفتار کنند و مورد تائید قرار بگیرند. شادی یا غمگینی والدین در واقع از همین طریق به فرزندان منتقل می‌شود. در نتیجه برای اینکه کودکانی سالم و با روحیه مثبتی داشته باشید ابتدا باید روی خودتان کار کنید و بــهداشت روان خود را بهبود ببخشید.

علاوه بر این‌ها زمانی که پدر و مادر افسرده باشند و فعالیت‌های شادی‌آور محدودی در زندگی‌شان وجود داشته باشد، در مراقبت از کودک دوزبانه خود نیز به مشکل برمی‌خورند و نمی‌توانند حمایت عاطفی کافی را از فرزند خود به عمل بیاورند. در این شرایط خلأ عاطفی ایجاد شده، رشـد روانی و عاطفی کودک مختل شده و علاوه بر مشکلات روحی برای کودک، مانع از این می‌شود که او بتواند شاد باشد و نشاط کافی را تجربه کند.

آموزش شادی به کودک دوزبانه

داشتن روابط دوستانه با دیگران در تمامی سنین یکی از عوامل مهم در تجربه شادی و بهزیستی روانی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید با تقویت احساسات مــثبت، روحیه مثبت فرزندتان را تقویت کنید و نمی‌دانید دقیقاً باید چه کاری انجام دهید؛ پس بهتر است که کودک دوزبانه خود را به برقراری ارتباط با همسالانش تشویق کنید. توانایی دوست یابی و برقراری ارتباط با همسالان عزت نفس او را تقویت می‌کند. هم‌چنین در جریان بازی‌هایی که با دوستان اتفاق می‌افتد کودک می‌تواند شادی و لذت بیشتری را نیز تجربه کند.

وقتی کودک دوزبانه تان برای دستیابی به هدفی تلاش می‌کند، فارغ از هر نتیجه‌ای بر تلاش‌های او تمرکز کنید و به او بگویید که برای آن‌ها ارزش قائل هستید. تمرکز بر شکست‌ها و نقاط منفی کودک، باعث می‌شود که او دائماً نگران نتایج باشد و نتواند عملکرد مناسبی در خانه و مدرسه از خود نشان دهد. این امر موجب پرورش روحیه کـمال گرایی در کودکان دوزبانه می شود که در این شرایط فرزندتان متحمل فشارهای زیادی می‌شود و در نتیجه آن طور که باید از کودکی خود لذت نمی‌برد. تحقیقات نشان می‌دهد فرزندان والدینی که بیش ازحد به موفق شدن و کسب نتایج مثبت تأکید می‌کنند بیش از دیگران دچار اختلالاتی نظیر اضطراب و افسردگی می‌شوند.

هــوش هیجانی صفتی است که بر درک احساسات خود، مدیریت کردن آن‌ها و هم‌چنین درک احساسات دیگران و مــهارت همدلی افراد تأثیر می‌گذارد. این صفت ذاتی و غیر قابل تغییر نیست. بلکه مهارتی است که می‌تواند پرورش یابد و ارتقا پیدا کند. به کودک دوزبانه تان کمک کنید تا احساسات مختلف خود نظیر غم، شادی، خشم و... را بشناسد و به او آموزش دهید در مواجهه با هرکدام از آن‌ها باید چه رفتاری از خود نشان دهد. یادگرفتن روش‌های مقابله‌ای درست با هیجانات منفی در پرورش هــوش هیجانی کودک و در نهایت تجربه شادی بیشتر در زندگی اهمیت بسیاری دارد.

بازی کردن با کودکان دوزبانه در دوران کودکی در رشد هیجانی، شناختی و اجتماعی آن‌ها تأثیر بسزایی می‌گذارد. هنگام بــازی کودکان هم شما و هم کودک می‌آموزید که فعالیت‌های مثبتی را خلق کنید، هیجانات مثبتتان را ابراز کرده و در لحظه زندگی کنید. این تجربیات همراه با احساس دریافت حمایت عاطفی از جانب شما در جریان بازی در روحیه کودک دوزبانه شما تأثیر بسیار زیادی دارد و به او کمک می‌کند هیجانات مثبت بیشتری را پرورش دهد. تربیت فرزندان مــوفق و شاد کار دشواری نیست. تنها لازمه آن کسب آگاهی از روحیات فرزندان و راهکارهای درست و موثر است.

نظرات

 
 
Captcha  
بازگشت به بالا