منوی دسترسی
کودک دوزبانه باهوش چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی کودک دوزبانه باهوش

ویژگی کودک دوزبانه باهوش

برای اینکه بتوانید توانایی کودک دوزبانه خود را شناسایی نموده می توانید در این مقاله ویژگی های کودک باهوش را بررسی و با کودک خود تطبیق دهید.

ویژگی کودک دوزبانه باهوش

یک کودک دوزبانه باهوش معمولا نشانه‌هایی دارد که خیلی زود و پیش از آغاز تحصیل در کودک قابل مشاهده است. در واقع آن‌ها در رفتار و شیوه‌های حل مسئله به گونه‌ای عمل می‌کنند که به‌خوبی از دیگران متمایز می‌شوند. علاوه بر این دارای خلاقیت و سرعت یادگیری بالایی هستند و همواره برای موفقیت در انجام هرکاری پیوسته تلاش می‌کنند. با این حال روحیات این کودکان دوزبانه حساس است و معمولا آنان فشار زیادی را از جانب اطرافیان تحمل می‌کنند. همچنین به دلیل درک نشدن از طرف آنان عصبانی می‌شوند.

باید بدانید که اگر شما والدین کودک دوزبانه باهوش هستید لازم است که احتیاجات فکری، عاطفی و روانی آنان را بشناسید و تمهیداتی را برای آنان در نظر بگیرند تا از همان سنین کودکی بتوانند از توانایی‌هایشان در مسیر درستی استفاده کنند. در ادامه ویژگی های یک کودک دوزبانه باهوش را بررسی می نماییم :

  • حافظه قوی

یکی از ویژگی‌های کودکان دوزبانه باهوش، بالا بودن قدرت حافظه آن‌هاست. حافظه تنها به این محدود نمی‌شود که کودک دوزبانه بتواند اتفاقات گذشته را به‌دقت و با وضوح بیان کند. برای یادگیری و حل مسئله، توانایی قوی در حافظه اهمیت بسیاری دارد. حافظه قوی و افزایش قدرت یادگیری مغز به کودک کمک می‌کند که در شرایط دشواری و برای حل مسئله، به یاد بیاورد که در موقعیت‌های مشابه گذشته چه کرده یا دیگران چه رفتارهایی انجام داده‌اند و از این طریق مــهارت حل مسئله را در خود تقویت کند.

  • مهارت‌های زبانی بالا

زبان شامل چهار عملکرد گفتن، شنیدن، خواندن و نوشتن است. کودکان دوزبانه باهوش، در تمامی این موارد زودتر از سن میانگین، توانایی‌هایی را از خود نشان می‌دهند. برای مثال سریع‌تر از سایر همسن و سال‌هایشان، صحبت کردن را آغاز می‌کنند و یا حروف الفبا و خواندن و نوشتن را پیش از سن شروع مدرسه یاد می‌گیرند. یکی دیگر از نشانه های کودک دوزبانه باهوش حــرف زدن کودک با خودش است که نشان از هوش بالای او در تخیل و ایجاد ارتباط دو طرفه با خود می باشد.+

ویژگی کودک باهوش

  • کنجکاو بودن

کنجکاو بودن نشان دهنده اهمیت دادن فرد به یادگیری و جذابیت دانستن است. کودکان دوزبانه باهوش، کنجکاوی بیشتری در زمینه‌های مختلف از خود نشان می‌دهند و به دنبال یادگیری بیشتر در ارتباط با مسائل مختلف هستند.

  • سرعت یادگیری بالا

کودکان دوزبانه باهوش معمولاً این قدرت را دارند که مسائل را سریع‌تر از سایرین یاد گرفته و زودتر از دیگران عمل کنند. آن‌ها علاوه بر اینکه توضیحات معلم در یک مبحث را زودتر و بهتر از سایر همکلاسی‌ها یاد می‌گیرند، با سرعت بیشتری می‌توانند تمرینات مربوط به این مبحث را نیز انجام دهند و به مــوفقیت تحصیلی بیشتری دست پیدا کنند.

  • خلاقیت بالا

بالا بودن بهره هوشی معمولاً به کودکان دوزبانه کمک می‌کند که بتوانند مسائل را به شیوه خلاقانه‌ای در نظر بگیرند. خــلاقیت کودکان موجب می شود که آن‌ها راه‌های جدیدی برای مسائل مختلف در نظر بگیرند.

  • قدرت حل مسئله

یکی از ویژگی‌های کودکان دوزبانه باهوش این است که آن‌ها توانایی بالایی در حل کردن مسائل و پیدا کردن راه‌حل دارند. یک کودک باهوش در شرایطی که با یک مشکل مواجه می‌شود با برخورد مثبت با مشکلات، برای آن ها سریع‌تر و بهتر از سایر همسالانش راه‌حل پیدا خواهد کرد.

  • معاشرت با بزرگسالان

معمولاً کودکان باهوش به‌عنوان بزرگسالان کوچک شناخته می‌شوند. آن‌ها به دلیل توانایی‌های کلامی بالا یا درک قوی که از مسائل مختلف دارند، به‌راحتی می‌توانند هم‌صحبت بزرگ‌ترها شده و با آن‌ها در ارتباط با مسائل مختلفی صحبت کنند.

  • بحث کردن با دیگران

قانع کردن یک کودک دوزبانه باهوش برای اینکه کاری را انجام بدهد یا ندهد، معمولاً دشوارتر از قانع کردن یک کودک عادی است. توانایی ذهنی آن‌ها در دیدن جنبه‌های مختلف یک پدیده و توانایی استدلال کردن به همراه قدرت و مــهارت ارتباط کلامی بالایی که دارند باعث می‌شود که آن‌ها به‌راحتی با شما وارد بحث شده و دلایلتان را نپذیرند.

نظرات

 
 
Captcha  
بازگشت به بالا